İstanbul Büyükşehir Belediyesi İktisadi Kuruluşudur
Arama Motorunu kullanarak istediğiniz bilgiye daha hızlı ulaşabilirsiniz.
TÜRKİYE´NİN EN BÜYÜK BAHÇE MARKETİ AÇILDI

 

İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. tarafından Alibeyköy´de yapılan Türkiye´nin En Büyük Bahçe Marketi Başkan Kadir Topbaş Tarafından açıldı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi´nin Şirketlerinden İstanbul Ağaç A.Ş. tarafından Alibeyköy fidanlığında inşa edilen Türkiye´nin en büyük bahçe marketi, Başkan kadir Topbaş´ın da katıldığı bir törenle hizmete açıldı. Ayrıca açılış törenine çok sayıda üst düzey yetkili, basın mensupları ve bahçe meraklıları katıldı. Ev sahibi İstanbul Ağaç ve Peyzaj Genel Müdürü Eyyüp Karahan yaptığı açılış konuşmasında; "Bugün de siz değerli misafirlerimizin katılımıyla ve bizleri ekranlarından izleyen izleyicilerimizin huzurunda "Türkiye´nin En Büyük Bahçe Marketi"ni açıyoruz. 1180 m2 kapalı alanı, 4000 m2 si dekoratif bitkilerin olduğu açık satış alanı ve boylu ağaçlar, bitkisel toprak tesisleri ile diğer peyzaj ürünlerinin olduğu  300.000 m2´lik açık satış alanına sahip fidanlığımız sektöre ve bahçeye meraklı herkese hizmet edecektir. Burada her türlü dış mekan süs bitkisi, yazlık-kışlık mevsimlik çiçekler, lale-sümbül-nergis gibi soğanlı bitkiler, gül gibi çalı grubu dediğimiz ürünler, yer örtücü ve tırmanıcı türler, sebze fideleri, meyve fidanları ve diğer bahçeye yönelik her türlü ürün, hızlı bir şekilde, kaliteli ve uygun fiyatla temin edilebilecek. Artık Başkanımız Sayın Kadir Topbaş´ın bizden istediği "İstanbulluları bitki ve çiçekle buluşturmalıyız" hedefiyle; merkezi burada açılışını yaptığımız Bahçe Market olmak üzere Pendik Fidanlığı, Feshane, Florya, Emirgan Korusu, Zincirlikuyu, Hidiv Korusu, Çamlıca Korusu, Göztepe Parkı ve Karacaahmet Çiçek Satış Noktalarımızda ve bayi ağımızla sizleri çiçekle buluşturuyoruz.  İstanbul´un köyleri dışında Adapazarı, İzmir, Yalova gibi illerdeki üreticilerden de destek alarak daha önce yurtdışından ithal etmek zorunda kaldığımız özel ağaç ve bitkileri artık kendi ülkemizde yetiştireceğiz. İnşallah burada bitki konusunda yok ´yok´ olacak" şeklinde konuştu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da konuşmasında bir ülke özelliği taşıyan İstanbul´un yapılan yatımlarla dünyanın takip ettiği bir şehir haline geldiğini belirterek, "Yaptığımız yurtdışı seyahatlerinde başarılarımızın nasıl yansıdığını yabancıların ağzından duyuyor ve gurur duyuyoruz" dedi. İstanbul´u her alanda dünya şehirleriyle yarışa soktuklarını, ulaşım, altyapı gibi temel yatırımların yanı sıra, her alanda eş zamanlı yatırımlar yaparak İstanbul´u yaşanabilir bir şehir haline getirdiklerini ifade eden Başkan Topbaş "Yaptığımız çevre yatırımları sayesinde İstanbul´da mevsimler yeniden yaşanır oldu. Şehrin florası yeniden canlanır oldu. Dönemimizde milyonlarca ağaç diktik ve İstanbul´a 19.5 milyon metrekare aktif yeşil alan kazandırdık. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı 6 metrekareye çıktı. Çiçek ve ağaç dikimleriyle vatandaşlarımızın doğayla bağını güçlendirdik. Çiçek sektörü de canlandı ve doğadaki bitki-hayvan zinciri yeniden inşa edilmeye başlandı. İstanbul sayesinde diğer şehirlerde de çiçek ve ağaç sevgisi ve dikimleri arttı." dedi.

Doğaya, bahçeye, ağaç ve çiçeklere meraklı herkesin topraktan çim tohumuna ve dekoratif ürünlere kadar aradığı her şeyi bulabileceği Türkiye´nin en büyük bahçe marketini açmaktan gurur duyduklarını dile getiren Başkan Kadir Topbaş, 300 bin metrekarenin üzerindeki markette açık ve kapalı alanların bulunduğuna dikkat çekerek meraklı İstanbulluları marketi görmeye, alışveriş yapmaya davet etti.

"İstanbulluları bir botanik bahçesi özelliği taşıyan bu marketi temaşa etmelerini ve elleri boş dönmemelerini istirham ediyoruz" diyen Kadir Topbaş, "Burada gördükleriniz ve hissettikleriniz doğayla alışverişinizi güçlendirecek. Daha önce İstanbul´un 8 ayrı noktasında açtığımız satış yerleri de beklediğimizin çok üstünde ilgi gördü. Tesisi kuran Ağaç A.Ş. ile Park Bahçeler Müdürlüğümüze özellikle teşekkür ediyorum. İstiyoruz ki herkesin yaşamaktan mutlu olduğu ve gurur duyduğu bir İstanbul ortaya çıksın. Hayalimiz İstanbul´un çevre illerin de desteğiyle Amsterdam gibi dünyaya çiçek ihraç eder bir konuma gelmesidir. Bu sayede şehrimizdeki 235 bin insan da çiçek üreterek ekmek yiyecek" şeklinde konuştu

Ağaç A.Ş.´nin bugüne kadar binlerce sertifikalı bahçivan yetiştirdiğinin de altını çizen Başkan Topbaş, "Bu bahçivanların önemli bir bölümü iş sahibi oldu. Şimdi biz Ağaç A.Ş. ile Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün ihalelerine sertifikalı bahçivanlarımızın çalıştırılması ön şartını koyacağız. Böylece İstanbul´daki park ve bahçeler emin ellere teslim edilecek" dedi.

Erciyes Üniversitesi´nin desteğiyle lale taç yapraklarından organik gıda boyası, sümbülden de esans ürettiklerini hatırlatan Topbaş, Kartal´da kurdukları toprak analiz laboratuarının da 300´ün üzerinde ayrı tahlil yapabildiğini, Anadolu´dan ve yurtdışından toprak analizi için çok sayıda müracaat olduğunu kaydetti. Topbaş, "Vatandaşlarımız burada kendi bahçelerindeki toprağı analiz ettirerek ne tür bitkiler ekilebileceği ve ne kadar su kullanılması gerektiği gibi detayları öğrenebilir" diye konuştu.

 

Başkan Topbaş, konuşmasının ardından beraberindekiler ve sertifikalı bahçivanlarla birlikte kurdele keserek Türkiye´nin en büyük bahçe marketinin açılışını gerçekleştirdi. Daha sonra markete girerek alışveriş yapan Topbaş, çiçekleri hasta ziyaretine götüreceğini söyledi. Basın mensuplarına büyük bir saksıda çiçek aranjmanı da yapan Topbaş, çocukluğunda babasından bitkiler konusunda çok şey öğrendiğini gösterdi.

Yazdır  l  Arşiv  l  GönderBu içerik 42510 kez izlendi